top of page

Дослідження транспортної поведінки

DO

З середини 2021 року Металаб у співпраці з платформою Тепле місто вивчали, що впливає на рішення франківців щодо своїх поїздок містом. Через повномасштабне вторгення росії на територію України

ПРО ПРОЄКТ


З середини 2021 року Metalab у співпраці з платформою "тепле місто" вивчали, що впливає на рішення франківців щодо своїх поїздок містом.


Зростання автомобілекористування в Івано-Франківську, а також попит на вживані автомобілі з низькими показниками екологічності, призводить до погіршення якості повітря, що викликає у населення захворювання органів дихання та серцево-судинної системи, сприяє поширенню вірусних захворювань, а також спричинює шумове забруднення та знижує якість життя загалом. 


Не зважаючи на компактні масштаби міста та короткі відстані, що могли б стимулювати попит на пересування пішки та легким персональним транспортом, автомобіль щороку набуває все більшої популярності та ширшого використання. Наша гіпотеза полягала у тім, що міський простір втрачає свою привабливість для руху пішки та ЛПТ саме через відсутність системної роботи на підтримку сталої мобільності та розуміння факторів, які на рівні міста та громади впливають на транспортний вибір мешканців. Однак це працює в комплексі з низкою інших причин, тому ми хотіли вивчити мотивацію різних груп населення до того чи іншого виду переміщення та корегування міських політик задля заохочення більш активного користування сталими видами транспорту і зменшення негативного впливу автотранспорту на якість повітря та життя у місті загалом.


Проект “Дослідження факторів формування транспортної поведінки мешканців Івано-Франківської об'єднаної територіальної громади” виконується платформою «Тепле Місто» в межах Ініціативи з розвитку екологічної політики й адвокації в Україні, що здійснюється Міжнародним фондом «Відродження» за фінансової підтримки Швеції.

Локація: Івано-Франківськ, Україна 

Сфера: дослідження, траспортна поведінка, екологія 

Автор/ки: Марта Буряк, Юлія Попова, Віктор Загреба

Коректура: Олеся Сторожук, Марія Мелінишин

Дизайн і верстка: Юлія Русило

Рік: 2022

ПРО ДОСЛІДЖЕННЯ


Це дослідження розпочалося у листопаді 2021 року, незадовго до повномасштабного вторгнення Росії на територію України 24 лютого 2022 року. Хоча збір даних було здебільшого завершено, війна перервала процес і поставила під питання актуальність знахідок. Проте команда проєкту прийняла рішення завершити дослідження майже у повному обсязі, хоч воно й відображає статус-кво на лютий 2022 року. За перші місяці війни цей статус докорінно змінився, адже через прибуття великої кількості внутрішньо переміщених осіб (ВПО), релокацію бізнесів до Івано-Франківська, та водночас виїзд багатьох франківчан за кордон, демографічна структура міста й ОТГ зазнала істотних змін. Місто швидко зростає демографічно та ущільнюється. Це відображається на поточній та майбутній ситуації з мобільністю у місті та потребує додаткових досліджень.


Втім, це дослідження буде корисним з кількох причин. По-перше, ми окреслюємо певні загальні тенденції в Івано-Франківську та ОТГ, які, ймовірно, будуть радше посилюватися, ніж змінюватися; звертаємо увагу на наявні інфраструктурні та планувальні проблеми міста, які заохочують несталу поведінку мобільності. По-друге, це дослідження порушує питання поведінки мобільності, якому до цього часу мало приділялося уваги в українській дослідницькій літературі та у практиці міського планування. До прикладу, лише пару міст України аналізує так званий «модальну частку» — частоту використання різних видів транспорту в щоденних поїздках. Водночас розуміння патернів транспортної поведінки мобільності серед населення міста є необхідним для розробки стратегій сталої мобільності, що, зі свого боку, покращує ситуацію із якістю повітря та довкілля у місті. 


Це дослідження концептуалізує питання поведінки мобільності та надає приклад одного з аналітичних підходів до вивчення цієї теми.  По-третє, саме розуміння довоєнного статусу-кво є важливим для того, щоб мати змогу передбачити динаміку, посилити наявні потенціали й уникнути подальших ризиків росту.


Отже, це дослідження спрямоване на виявлення факторів формування транспортної поведінки жителів Івано-Франківської ОТГ задля створення рекомендацій з оновлення міських політик, які б сприяли переходу жителів Івано-Франківська від автомобілекористування до пересування пішки, легким приватним транспортом (велосипеди, електросамокати тощо) та громадським транспортом заради зменшення забруднення повітря в місті викидами з приватного автотранспорту.


Що ж таке загалом транспортна поведінка?


Транспортну поведінку можна базово визначити як вибір користувача на користь того чи іншого виду пересування, або комбінування різних способів пересування за різних умов. Але йдеться не про поодинокі випадки вибору, а про більш-менш стійку схильність окремих індивідів долати типові маршрути у певний перевірений спосіб. За такими «патернами поведінки» стоять схильності, преференції, звички, особистий досвід, фінансові можливості та об’єктивні фактори простору й інфраструктури. У цьому дослідженні ми описуємо основні фактори транспортної поведінки різних груп жителів Івано-Франківська, патерни користування різними видами транспорту, а також перепони та потенціали розвитку сталої мобільності.


Як реакцію на нові обставини війни у 2022 року команда, яка працювала над проєктом, внесла зміни до своїх планів та додатково попрацювала над аналізом транспортної ситуації Івано-Франківської громади в контексті війни та прийому внутрішньо переміщених осіб. На основі цього розлогого аналізу підготовлено "Рекомендації щодо інтегрованого розвитку міської агломерації Івано-Франківська та зменшення впливу транспорту на довкілля".

Думки, висновки чи рекомендації, опубліковані у цих аналітичних матеріалах, належать автор(к)ам дослідження і не обов’язково відображають погляди й позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Швеції. Відповідальність за зміст дослідження несе виключно платформа «Тепле Місто», що підготувала та замовила виробництво продукту.

logos NEF.png
bottom of page