top of page

Предметний дизайн. В рамках проекту Нова економіка Івано-Франківська

DO

Предметний дизайн є однією із ключових тем, з якою ГО Металаб працює в рамках проекту Нова економіка Івано-Франківська.

Нашим завданням в цьому проекті є підвищення спроможності створювати та вдосконалювати продукти на основі принципів стійкості, циркулярної (кругової) економіки, універсального дизайну.

У вересні ми провели перший воркшоп із предметного дизайну, де врахували усі ці принципи, та ділимося тут результатами.


Певним викликом для нас стало напрацювання методології проведення таких воркшопів, але зараз ми впевнено можемо сказати, що розробили працюючу методику, щоб надалі втілювати такі формати та прототипувати інноваційні речі.

Ще один формат, який природно виник під час воркшопу — це нетворкінг для дизайнерів, архітекторів, виробників, підприємців. Ми зрозуміли, що хочемо поговорити про це більше, і обговорити, зокрема, комерціалізацію дизайну.


Повертаючись до самого воркшопу — протягом двох тижнів команда архітекторів, дизайнерів, технологів розробляли  дизайн і прототипи меблів для використання в помешканнях, в яких проживають люди зі статусом внутрішньо-переміщених осіб (ВПО). Ми створювали концепт меблів, які будемо використовувати на одному із житлових об’єктів проекту Ко-хати — тимчасове житло для людей, що вимушено покинули свої домівки.


За ці два тижні команда пройшла всі етапи проектування: аналіз умов проживання людей за статусом ВПО, дослідження ринку та консультацій із іншими ініціативами, консультацій з конструкторами та менеджерами кількох місцевих виробництв (FROP, Stoliari, Електробуд), юридичний консалтинг. Цікавились досвідом інших іцініатив, зокрема команда Peremebli поділилась своєю історією виготовлення меблів для людей, що вимушено покинули свої домівки, та допомогла зрозуміти, наскільки наші цілі реалістичні.


Аналізуючи хід воркшопу, виділимо кілька основних етапів:

Аналіз потреб людей зі статусом ВПО. Тут нам дуже допоміг наш досвід спілкування з людьми, що переїхали до Івано-Франківська, починаючи з квітня. Розмовляючи та взаємодіючи з ними, ми вивчали проблематику, зрозуміли, в яких умовах проживають люди, чого їм не вистачає. Ми багато спостерігали, взаємодіяли та аналізували, таким чином на початку воркшопу ми розуміли, що є потреба в якісних і доступних меблях, які можна виготовити швидко та незатратно.


Взаємодія з підрядниками. Нам важливо було розуміти зобов’язання сторін, які ми будемо прописувати у контракті, як оформити правовідносини між командою проекту і підрядником, які особливості виробництва та як підготувати чітке технічне завдання.


Авторські права та умови їх використання. Це питання виявилось одним із найскладніших, ми сформулювали перелік питань, які потребують юридичної експертизи.

Комерціалізацію дизайну та роль інтелектуальної власності в цьому процесі, а також оформлення авторських прав та подальших правовідносин ми виділили в окремий блок, який хочемо вивчити більше і глибше.


Результатом воркшопу стали розроблені дизайн та прототипи меблів — ліжка та стелажа — які ми передали у виробництво.

При створенні пілотного зразка набору меблів (протопипу) ми орієнтувались на такі критерії:

  • вони мають бути модульними і виготовлятись локально в Україні

  • бути компактними, щоб задовільняти потреби в організації невеликих просторів для проживання

  • бути адаптивними під потреби конкретних людей, які ними користуються

  • бути придатними для легкого виробництва та збалансованими за ціною-якістю

Нам важливо, щоб в процесі виробництва як пілотного зразка, так і серійних моделей, був задіяний локальний бізнес. Після аналізу цінових пропозицій напрацьований фінальний ескіз протопипу ми передали у виробництво міцевому виробнику з Івано-Франківська, який працює з деревиною.


В жовтні ми отримали 2 виготовлені протопипи, які передамо на тестування. Після процесу тестування та, в разі потреби, внесення виправлень в ескіз, покращень, адаптацій, тощо, передамо креслення у серійне виробництво.


В цій історії поруч з нами були: 8 проектувальників (архітектори та предметні дизайнери), 5 конструкторів та технологів виробництва, 2 бізнес-консультанта, 1 юридичний консультант, кілька місцевих бізнесів та підприємств, українські проекти, які роблять схожі ініціативи, наша команда та команда проекту 

“Нова економіка Івано-Франківська”.


В цій історії з нами ще будуть: представники локальних виробництв, яким ми передамо замовлення, сотні людей, для потреб яких ми створювали ці меблі, та інші люди, яких наша історія надихне вивчати тему предметного дизайну та працювати із нею.


Воркшоп з продуктового дизайну відбувся в рамках проекту «Нова економіка Івано-Франківська (NEF) – підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську», який фінансується в межах програми «Мери за економічне зростання» Європейського Союзу.


Головне завдання NEF — посилити локальні економічні процеси, щоб стимулювати інноваційну економіку та спонукати створення продуктів з високою доданою вартістю в Івано-Франківську. А також підтримувати нові кластери (мережі) місцевих бізнесів, інноваторів, дослідників, та посилювати їхню взаємодію, зокрема у сферах прикладної науки, предметного дизайну та сталого будівництва. Щоби стати містом інновацій, Івано-Франківську потрібно після війни мати конкурентноспроможних інноваторів, науковців та підприємців.


Втілюють проект спільно: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, інноваційний центр Promprylad.Renovation, урбаністична лабораторія METALAB, агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks та платформа Тепле Місто.

Локація: Івано-Франківськ, Україна 

Сфера: інновації, економіка, бізнес,  

Партнери: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, Промприлад.Реновація, PPV Knowledge Network, Тепле Місто

Тривалість: 2022-2025

Ця публікація створена в рамках проекту “Нова економіка Івано-Франківська – підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську” (NEF) фінансується в межах програми «Мери за економічне зростання» Європейського Союзу.

Зміст цієї публікації є виключно відповідальністю ГО “Металаб” та не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу.

logos NEF.png
bottom of page