top of page

Світові практики оснащення бомбосховищ та укриттів

DO

Як можна використовувати укриття після війни?
Металаб досліджував наявні практики оснащення бомбосховищ та укриттів у світі.
Мистецька галерея, підземна ферма, музичні зали, ресторани та бари, і навіть житло

Ось кілька прикладів того, як використовують колишні укриття.

Одним із перших і основних безпекових викликів після 24 лютого 2022 р. стала загроза життю людей, що призвело до пошуку укриттів для захисту від ракетних атак і бомбардувань. Такими укриттями з перших днів війни ставали об’єкти різних типів: від приміщень у комунальних і державних закладах (школи, ВУЗи, офіси державних компаній, станції метро, наявні бомбосховища й укриття тощо) до комерційних і житлових приміщень у цокольних чи підвальних поверхах (підвали приватних і житлових будинків, супермаркети, підземні паркінги).

Довгий час бомбосховища й укриття були неактуальними для українських міст і нагальної потреби утримувати їх у придатному стані не було.

Проєкт «Нова економіка Івано-Франківська», що фінансується в межах програми «Мери за економічне зростання» Європейського Союзу, передбачає частковий ремонт і переоблаштування укриття, що знаходиться в м. Івано-Франківськ на території Промприлад.Реновація — інноваційного центру на базі старого заводу.

Під час ремонту команда застосує практики сталості, універсального дизайну та кругової економіки — кластер сталого будівництва є одним із трьох пріоритетних напрямів у проєкті «Нова економіка Івано-Франківська».

Для цього команда урбаністичної лабораторії METALAB, як один із партнерів проєкту, досліджувала практики облаштування бомбосховищ у світі та, що важливо, їх використання у мирний час.

Архітекторка та проєктна менеджерка Металабу Варвара Ягнишева проаналізувала досвіди країн, які використовували, будували чи модернізовували укриття в часи Другої світової війни, дій військових режимів, «холодної війни» та переоблаштовували, змінювали функції чи переобладнували їх у мирний час після зникнення прямих воєнних загроз.

Завдання цього дослідження — проаналізувати сталі підходи інших країн у переоблаштуванні, зміні чи доповненні функцій наявних бомбосховищ, щоб показати, як у період післявоєнного відновлення Україна та зокрема м. Івано-Франківськ може змінити підхід до політик щодо будівництва, облаштування, ремонту й обслуговування наявних і нових укриттів та бомбосховищ, керуючись принципами сталого будівництва, універсального дизайну та кругової економіки.

Проєкт “Нова економіка Івано-Франківська” втілюють спільно: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, інноваційний центр Promprylad.Renovation, урбаністична лабораторія METALAB, агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks та платформа Тепле Місто.

Сфера: дослідження, урбаністика 

Авторка: Варя Ягнишева

Рік: 2022

У межах проєкту "Нова економіка Івано-Франківська"

Ця публікація створена у межах проєкту «Нова економіка Івано-Франківська – підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську», який фінансується Європейським Союзом за програмою «Мери за економічне зростання».

Зміст цієї публікації є виключно відповідальністю урбаністичної лабораторії METALAB і необов’язково відображає погляди Європейського Союзу

logos NEF.png
bottom of page