top of page

Розробка нових продуктів: досвід Металабу

DO

5 кроків від ідеї до результату: як команда Металабу створює нові продукти під час війни

Кінець грудня 2022 року.  120 людей, переміщених до Івано-Франківська з регіонів, де ведуться бойові дії, переїжджають із приміщення школи, в якій вони проживали кілька місяців, в житлову будівлю, зремонтовану в рамках ініціативи Cо-haty.

Усі ці люди отримали новий, нехай і тимчасовий, але безпечний і затишний дім.


З квітами на підвіконнях, шторами на вікнах, великою їдальнею, новим кухонним приладдям, зручними дерев’яними ліжками та красивими стелажами.

З першого погляду стає зрозуміло, що цей тимчасовий дім відрізняється від інших шелтерів своєю індивідуальністю. Це добре видно на фото, але, кажуть, наживо відчувається ще краще.


Однією із складових цієї індивідуальності є дизайнерські дерев’яні меблі. Саме так: для тимчасового прихистку людей, що постраждали внаслідок війни, команда дизайнерів-архітекторів спеціально розробила доступні та натуральні меблі, які разом із теракотовим кольором стін, м’якими матрасами та килимками біля ліжок створюють відчуття затишку.


Розповідаючи про ці дизайнерські меблі — ліжко та стелаж —, ми вирішили поділитись інструкцією, як команда Металабу перетворила ідею у готовий конкурентний продукт, і який шлях виходу такого продукту на ринок, навіть під час війни.

Історія з меблями розпочалась всього за три місяці перед тим, у вересні, з воркшопу, на якому команда створила проект прототипу.


Цей гайд для тих, хто створює чи планує створювати нові продукти для ринку і хоче здолати цей шлях швидше, легше, цікавіше, щоб отримати достойний результат.

Отже, 5 кроків, які пройшла команда Металабу під час створення дизайнерських меблів для шелтера.


1. Аналіз потреб. Дизайнерам дуже допоміг досвід спілкування з людьми зі статусом ВПО, що переїхали до Івано-Франківська, починаючи з квітня. Розмовляючи та взаємодіючи з ними, вивчали проблематику, зрозуміли, в яких умовах проживають люди, чого їм не вистачає. Спостереження, взаємодія та аналіз допомогли зрозуміти, що є потреба в якісних і доступних меблях, які можна виготовити швидко та відносно незатратно.


2. Розробка дизайну і створення креслень.
Етап розробки продукту складався з двох частин:

  • проектування та розробка першого тестового прототипу;

  • розробка другого прототипу, з урахуванням результатів першого тесту.


Основну частину роботи з проектування команда зробила під час воркшопу зі створення прототипу меблів, який відбувся у вересні в рамках проекту “Нова економіка Івано-Франківська”, що фінансується Європейським Союзом в межах програми “Мери за економічне зростання”


3. Виготовлення тестових зразків - прототипів.


На цьому етапі команда оцінювала локальні виробничі ресурси: технологію виробництва, матеріали, з якими працює підприємство, весь цикл створення продукту на підприємстві. Після вибору підрядника креслення передали для виробництва прототипів.


4. Тестування прототипу. Перші тестові зразки потрібні для того, щоб оцінити меблі під час користування ними: вигляд, функціональність, зручність в користуванні, легкість у складанні — адже меблі збірні. На цьому етапі вносяться корективи у попередні креслення, проект доопрацьовується та вже з врахуванням зауважень, за потреби, виготовляється другий прототип. Можлива ситуація, коли прототип  з першого разу не буде мати зауважень та стане готовим продуктом. А деколи може бути потрібно кілька етапів тестувань. Етап тестування є надзвичайно важливим і багато в чому впливає на кінцевий результат, на те, яким буде продукт.


5. Вибір моделі комерціалізації та запуск серійного виробництва. Важливо на старті розуміти потреби цільової аудиторії та наявну пропозицію на ринку. Для цього варто проаналізувати ринок продуктів та матеріалів. Ці дані допоможуть визначитись з типом матеріалів, з якими можна працювати, краще зрозуміти потреби цільової аудиторії та знайти потенційних покупців продукту.


Також потрібно визначити свою нішу — у нашому випадку питанням було, який тип меблів ми хочемо виготовляти та який у нас цільовий ринок (соціальне, комерційне житло).
На етапі побудови бізнес-моделі варто пропрацювати декілька можливих моделей, що включають в себе: власність на продукт, розробку продукту, виробництво, маркетинг та продажі тощо. Тут може бути корисна експертиза бухгалтерів, юристів та бізнес-консультантів.


Прототип меблів був створений під час воркшопу, організованого в рамках проєкту “Нова економіка Івано-Франківська”. Воркшопи є складовою розвитку кластеру предметного дизайну в Івано-Франківську, і Металаб координує цей напрям в проєкті “Нова економіка Івано-Франківська”.

У 2023 році команда проведе ще 6 таких воркшопів з розробки/вдосконалення продуктів для підприємців чи розробників, які планують створити новий чи вдосконалити існуючий продукт.

Ми також шукаємо ідеї та розробки з потенціалом до новизни та інноваційності. Якщо ви розробляєте такий продукт, чи маєте ідею або вже розробку — у рамках проекту "Нова економіка Івано-Франківська" можемо надавати супровід у розвитку вашого продукту.


Подати заявку на підтримку вашого проекту чи ідеї можна за посиланням: https://bit.ly/3GrdYFe


Підтримка передбачає допомогу в напрацюванні моделі комерціалізації, доопрацюванні рішень, додатковій експертизі, фінансуванні тощо.


Історія з меблями для Сo-haty надихає, адже це хороший приклад трансформації ідеї в готовий продукт з великим соціальним імпактом, реалізація якого тривала 3 місяці. Це відносно швидкий темп, особливо в умовах війни.

Ми допоможемо іншим продуктам пройти шлях від ідеї до прототипу чи готового рішення, щоб таких прикладів було більше.

Локація: Івано-Франківськ, Україна 

Сфера: інновації, економіка, бізнес,  

Партнери: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, Промприлад.Реновація, PPV Knowledge Network, Тепле Місто

Тривалість: 2022-2025

Воркшоп з предметного дизайну відбувся в рамках проекту «Нова економіка Івано-Франківська (NEF) – підтримка нових кластерів інноваційної економічної діяльності в Івано-Франківську», який фінансується в межах програми «Мери за економічне зростання» Європейського Союзу.

Втілюють проект спільно: Виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради, інноваційний центр Promprylad.Renovation, урбаністична лабораторія METALAB, агенція економічного розвитку PPV Knowledge Networks та платформа Тепле Місто.


Зміст цієї публікації є виключно відповідальністю урбаністичної лабораторії “Металаб” та не обов’язково відображає точку зору Європейського Союзу.

logos NEF.png
bottom of page